Ölümsüzlüyə qovuşan qəhrəman
İkinci Qarabağ müharibəsində Vətənin qeyrətini hər şeydən üstün tutan, məqamında canını ona qurban edən igidlərin  cərgəsində Elçin Elşən oğlu Mansurovun  xüsusi yeri vardır. Bu Vətən sevdalısı Yardımlının Kürəkçi kəndində dünyaya göz açmışdı. Azərbaycanın hərb tarixinə qəhrəmanlıq salnaməsinə yazan Elçin əbədiyyətə qovuşsa da, bütöv  millətin ürəyində özünə yuva qura bilibdir.
Şərəfli bir ömür yaşamaqla bizim üçün iftixar mənbəyinə, qürur  yerinə dönən  Elçin Yardımlı rayonunun  Kürəkçi kənd məktəbini başa  vurub  Heydər Əliyev adına Ali Hərbi Məktəbinə daxil olur.  Vətəninə ilahi bir sevgi ilə bağlanan  gənc erməni dığalardan  qisas  almaqdan  ötrü yaxşı da öyrənir. 2003-cü ildə  məktəbi taqım komandirliyi ixtisası üzrə bitirib və bir müddət Silahlı Qüvvələrin təlim mərkəzində xidmət edib. Bundan sonra sorağı Qarabağın ən müxtəlif cəbhələrdən gəlir. Belə ki, düz 13 il Tovuz, Murov, Füzuli bölgələrində doğma Azərbaycanı göz-bəbəyi kimi qoruyur. Qorxmaz kəşfiyyatçı olaraq ən çətin tapşırıqlardan üzüağ qayıdır.  Həm də 2016-cı ilin şanlı Aprel döyüşlərində  Vətən sevgisini  yağıya yerini göstərməklə bildirir.
Kəşfiyyatçı mayor Elçin Mansurov düz 20 il Vətəninə, dövlətinə ləyaqətlə xidmət edir.  Qarabağı azad görmək istəyi  ilə nəfəs alır.   Təmiz ürəyi,  saf vicdanı, qeyrəti, xoş davranışı, yüksək əxlaqı, vətənpərvərliyi  ona hörmət qazandırır. Rütbəyə, şöhrətə, ada can atmayan, sadə komandir olaraq  zabitlərin, əsgərlərin sevimlisinə çevrilir.  Hər an Vətənə qurban olmağa hazır durur, xidmət illəri ərzində 6 medala layiq görülür.
İkinci Qarabağ  müharibəsində qələbəmizin başlanğıcını  məhz  mayor Elçin Mansurovun   24 nəfərlik qrupu  qoyur.  Döyüş başlanan anda komandir öndə olmaqla qrup düşmənin üstünə gedir.  Bir neçə saatlıq gərgin  vuruşmadan sonra faşist hərbiçilərini  məhv etməklə 3 mühüm postu ələ keçirirlər. Alınan müqəddəs Vətən torpağına ilk üç rəngli Azərbaycan bayrağı sancılır. Komandirin ikinci hücum zamanı isə cəmi 45 dəqiqə ərzində iki erməni qrupu darmadağın olunur, strateji əhəmiyyətli daha iki postu alıb və  azad olunan mövqedə  yeni Azərbaycan bayrağı dalğalanır.
Elçin  Vətənə, torpağa məhəbbəti sayəsindən  ağır sınaqlardan qələbə ilə çıxır. Döyüşdən-döyüşə bərkiyən qorxmaz  igid tabeliyində olan qrupdan ayrılıb və düşmən bölmələrinin yerləşdiyi dərinliklərə təkbaşına  hücum çəkir. Yenə də şücaəti dillərdə dastana dönür. Daha 22 düşmən əsgərini öldürür. Təəssüf ki, geri qayıdan zaman  düşmən snayperinə tuş gəlir.  Vətən müharibəsinin aktiv fazası başlanan gün – sentyabrın 27-də Füzuli ərazisində əbədiyyət adlı dünyasına qovuşur.  Cənazəsi oktyabrın 11-də döyüş meydanından götürülüb,  rəhbərliyin tövsiyəsinə əsasən doğma Yardımlı rayonuna deyil, Bakıdakı II Fəxri Xiyabana gətirilərək böyük izdihamla torpağa tapşırılır.
Qəhrəman mayor Elçin Mənsurova döyüş tapşırığına getdiyi vaxt göstərdiyi  özünəməxsus rəşadətə, həmçinin hərbi qulluq vəzifəsi zaman igidlik və mərdlik nümayiş etdiyinə  görə ölümündən sonra “Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı” adı verilir. “Vətən uğrunda”, “İgidliyə görə” və digər  medallarla təltif olunur.
Ömür yolu Vətəninə, torpağına məhəbbət mücəssəməsinə dönən qalib Şəhidin müqəddəs ruhu  indi azad yurdunda, ən uca zirvələrdə dolaşır. Xalq öz oğlunun adı ilə hər yerdə, hər zaman fəxr edir.