Xalqımızın təfəkküründə ana məfhumu doğma yurdun, Vətən torpağının təcəssümüdür
Ülvilik, zəriflikvəgözəllikrəmzi olan Azərbaycanqadınıbayramınmübarək!
Azərbaycanqadınıbütündövrlərdəəxlaqikeyfiyyətləri,sarsılmaziradəsivəəzmiiləmilli-mənəvidəyərlərimizinqorunubsaxlanmasındaəvəzsizxidmətlərgöstərmişdir. Adıçəkiləndəböyükqürurduyduğumuzxanımlarımızdünyayabəşəriyyətinmədənifikirxəzinəsinininciləriniyaradanədəbişəxsiyyətlər, görkəmlielmvəsənətadamları, tanınmışsiyasixadimlərbəxşetmişdir.Bütünzamanlardaqadına – anayadaimböyükehtiramvəhörmətbəslənmiş, anamüqəddəs, namus, qeyrətrəmzisayılmışdır. Ənəlamətdargünlərdənbiriolan 8 MartBeynəlxalqQadınlarGünübayramkimihərilmüxtəlifdünyadövlətlərində, eləcədərespublikamızdatəntənəlişəkildəqeydolunur.
Qadınhüquqlarınınqazanılmasıvəqorunmasıyolundamisilsizuğurlar əldə etmişAzərbaycanqadınıbugünartıqölkəmizinictimai-siyasi, iqtisadi, mədənihəyatınınfəaliştirakçısıdır. O, taleyüklümilliməsələlərinhəllinəsanballıtöhfələrverir.
Azərbaycandadövlət – qadınsiyasətininəsasınıqoyanümummilliliderHeydərƏliyevqadınşəxsiyyətinəböyükhörmətləyanaşırdı. UluÖndərölkəhəyatınınbütünsahələrindəqadınlaraxüsusiyerayırdı, onlarınhərtərəflifəaliyyətinəgenişmeydanverdi, liderqadınlaryetişdirdi. UluöndərHeydərƏliyevinimzaladığı “AzərbaycanRespublikasındaDövlətqadınsiyasətininhəyatakeçirilməsihaqqında” 6 mart 2000-ci iltarixlifərmanınicrasıiləəlaqədarolaraqaparılan uğurlu işlərbeləstatistiknəticəyəgəlməyəəsasverirki, respublikadaqadınlarıntəhsil, məşğulluq, sahibkarlıqfəaliyyəti, rəhbərvəzifələrdətəmsilolunmasəviyyəsiəvvəlkiillərənisbətəngetdikcəyüksələnxəttüzrəinkişafedir. ÜmummilliliderHeydərƏliyev 8 MartBeynəlxalqQadınlarbayramıiləbağlıdemişdir: “Bubayram, doğrudandabizimbütünbayramlarımıziçərisindəəngözəlbayramdır. Çünkibu, qadınlarahəsrolunubdur. İnsancəmiyyətindəqadınınrolu, əhəmiyyətiməlumdur. Qısacaonudeməkolarki, qadınsızinsanyoxdur, qadınsızhəyatyoxdur. Qadınlarcəmiyyətdə, həyatdagöstərdikləribütünbaşqaxidmətlərləyanaşı, onagörəənyüksəkqiymətəlayiqdirlərki, onlaranadırlar.”
Bütünsivildünyadaolduğukimi, Azərbaycancəmiyyətindədəqadınınroluartır, o, ictimai-siyasi, iqtisadi, mədənihəyatınfəaliştirakçısınaçevrilir. DövlətqadınsiyasətininPrezidentİlhamƏliyevtərəfindənqətiyyətlədavametdirilməsisayəsindəAzərbaycanqadınınıncəmiyyətdəyerivənüfuzudahadaartıb. Ölkəmizdəgendersiyasətiningücləndirilməsi, qadınlarıncəmiyyətdərolununyüksəldilməsiüçünardıcıltədbirlərhəyatakeçirilir. BuistiqamətdəAilə, QadınvəUşaqProblemləriüzrəDövlətKomitəsiuğurlafəaliyyətgöstərir.
Azərbaycanqadınlarımühümdövlətqurumlarında, parlamentvəbələdiyyələrdəuğurlatəmsilolunur, ictimai-siyasi, proseslərdəfəaliştirakedir, ölkəidmanınıninkişafınaböyüktöhfələrverirlər.
Qadınlarımızölkəninbütünaliorqanlarındaəzmlə, məsuliyyətləçalışırlar. BirinciVitse-Prezident,HeydərƏliyevFondununprezidentiMehribanxanımƏliyevaölkəninictimai-siyasihəyatındakı uğurlu fəaliyyətiAzərbaycanqadınınınnəqədərfəalolduğunutəsdiqedir.MehribanƏliyevanınhərtərəflifəaliyyətləri, xeyirxahlıqmissiyaları, mədəniyyətimizinbütündünyadatəbliğisahəsindəgördükləriişlərəslörnəkdir.DünyadaənişgüzarBirinciXanımkimitanınanMehribanxanımƏliyevaböyükvəçoxşaxəlifəaliyyətidövründəbir-birindənfərqlilayihələrinmüəllifiolaraqsaysızinsanlarınmənəvidostunaçevrilib. Həyatakeçirdiyilayihəvəproqramlarınınəsasistiqamətlərinitəhsil, mədəniyyət, səhiyyə, idmanvəsosialsahələrtəşkiledir. HeydərƏliyevFondu uğurlu layihələrinmüəllifiolaraq, yüksəksəviyyəlikonfranslarda, festivallardaitşirakedib, eynizamandabeləmiqyaslıtədbirlərəevsahibliyiedib. Fondqayğıyaehtiyacıolanlaraköməkgöstərmək, milli-əxlaqidəyərləriqorumaq, həmçinindünyaictimaiyyətinindiqqətiniAzərbaycanhəqiqətlərinəcəlbetməküçünfəaliyyətindəqətiyyətlidir, israrlıdır.
Buəlamətdargünhəmdətorpaqlarımızınmüdafiəsizamanışəhidolmuşqadınlarımızın, bütünşəhidanalarıvəxanımlarının, döyüşlərdəsağlamlığınıitirənhərbiqulluqçularınömür-günyoldaşlarının, Vətənimizüçünlayiqliövladlarböyüdənəsgəranalarınınbayramıdır.SonillərAzərbaycanqadınıbeynəlxalqqadınlarbayramınıdahaqürurluqeydedir. ÇünkionunVətənüçünsağlamruhdaböyüdübboya-başaçatdırdığıövladları 30 illikdüşmənişğalınasonqoydu. 44 günlükVətənmüharibəsindətorpaqlarımızişğaldanazadedildi. Bugünbizşəhidlərimizə, qazilərimizənəqədərborcluyuqsa, bir o qədərdəonlarıəslqəhrəmankimiböyüdənanalaraborcluyuq.
«AranMedia» GROUP-unrəhbərliyivəkollektiviolaraq8 MartBeynəlxalqQadınlargünümünasibətiləBirinciVitsePrezidentMehribanxanımƏliyevabaşdaolmaqla,gecə-gündüzailəsinin, övladlarının, ənümdədövlətininqayğısına qalan bütünxanımlarıtəbrikedir, onlaracansağlığıxoşbəxtgələcəkarzulayırıq. BayramınızmübarəkqadınadınıVüqarladaşıyanəzizXanımlar!