Qələbə salnaməsinin ilk günü
XX əsrin 80-ci illərinin sonları-90-cı illərinin əvvəllərində Ermənistan Azərbaycanın tarixi torpaqlarına açıq formada ərazi iddiaları ilə çıxış etmiş və ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzə başlamışdır. HəmindövrdəAzərbaycandahökmsürənhərc-mərclikdənistifadəedənErmənistantorpaqlarımızın 20%-niişğaletmiş, Ermənistanınhəyatakeçirdiyietniktəmizləməsiyasətinəticəsində 1 milyondanartıqazərbaycanlıözdoğmayurd-yuvasındandidərgindüşmüşdür.
Ölkəmizinərazisinin 20 faizininerməniişğalıaltındaqaldığı 30 ilmüddətərzindəmünaqişəninsülhyoluiləhəlledilməsiüçündövlətimizvəPrezidentimizəlindəngələnietmiş, siyasidialoqdanheçbirzamangeridurmamış, münaqişəninhəlliüçünyaradılmışbeynəlxalqqurumlarlasıxəməkdaşlıqetmişvəonlaralazımiköməyigöstərmişdir.
Sülhdanışıqlarıprosesi 2018-ci ildəErmənistandarəngliinqilabnəticəsindəhakimiyyətəgəlmişNikolPaşinyanın “QarabağErmənistandırvənöqtə” kimipopulistbəyanatlarıvəAzərbaycanınişğalolunmuşərazilərinəardıcılqanunsuzsəfərlərikimitəxribatçıxarakterdaşıyanhərəkətləriiləciddiölçüdəsarsıldı. 2020-ci iliyulun 12-də Ermənistan–AzərbaycandövlətsərhədininTovuzistiqamətindətəxribattörətməsi, eynizamanda, bütövlükdəqoşunlarıntəmasxəttindəgərginliyiartırması, cəbhəxəttinəyaxınərazilərdəqoşunlarınıcəmləşdirməsi, böyükhəcmdəsilah-sursattoplamasıErmənistanıngenişmiqyaslıhücumahazırlaşdığınıgöstərirdi.
2020-ci ilsentyabrın 27-də ErmənistanRespublikasınınsilahlıqüvvələribeynəlxalqhüquqnormalarınıyenidənkobudsurətdəpozaraq, müxtəlifnövsilahlardan, o cümlədənağırartilleriyadanistifadəetməkləbirneçəistiqamətdənAzərbaycanRespublikasınınyaşayışməntəqələrinivəhərbimövqeləriniatəşətutdu.
2020-ci ilsentyabrın 27-də Ermənistansilahlıqüvvələrinincəbhəboyugenişmiqyaslıtəxribattörətməsinəcavabolaraq, AzərbaycanRespublikasınınmillitəhlükəsizliyinəqarşırealvəpotensialhərbitəhdidlərinqarşısınınalınmasıvəzərərsizləşdirilməsiüçünAzərbaycanOrdususonradan “Dəmiryumruq”adlandırılanəks-hücuməməliyyatınabaşladı. 44 gündavamedənVətənmüharibəsitəxminənotuzillikişğalasonqoyulmasıvəərazibütövlüyümüzünbərpasıilənəticələndi. MüzəffərAliBaşKomandanİlhamƏliyevinrəhbərliyiiləqazanılmışmöhtəşəmZəfərtariximizəqızılhərflərləyazıldı.
MüzəffərAliBaşKomandanınrəhbərliketdiyiqüdrətliordumuzcəmi 44 günmüddətindəAzərbaycantorpaqlarınıişğaldanazadetmişdir. 44 günlükVətənMüharibəsihəmşanlıəsgərlərimiztərəfindəngöstərilənböyükqəhrəmanlıq, igidliknümunəsi, həmdəAliBaşKomandanınhərbi-siyasiməharətnümunəsiolmuşdur. Azərbaycanınhərbisahədəqazandığıqələbələr, xüsusilənoyabrın 8-də Şuşanındüşmənəsarətindənqurtarılmasımüharibənintaleyindəhəllediciroloynamış, bununlada, Ermənistanözməğlubiyyətinietirafetmişdir. 2020-ci ilnoyabrın 10-da imzalananAzərbaycanRespublikasıPrezidentinin, ErmənistanRespublikasıbaşnazirininvəRusiyaFederasiyasıPrezidentininbəyanatıiləmüharibəAzərbaycanınqələbəsiilənəticələnmişdir. ErmənistankapitulyasiyaolunaraqKəlbəcər, AğdamvəLaçınrayonlarınıAzərbaycanaqaytarmağaməcburolmuşdur.
ÜmummilliLiderHeydərƏliyevinmüstəsnaxidmətlərisayəsindəformalaşanAzərbaycanSilahlıQüvvələriMüzəffərAliBaşKomandanİlhamƏliyevinrəhbərliyialtındaözşərəflimissiyasınıuğurladavametdirərəkərazibütövlüyümüzübərpaetmişdir.Ordumuzunmüasirtexnikailətəchizatı, müntəzəmolaraqkeçirilmiştəlimlər, ordumuzundöyüşpotensialınıngücləndirilməsi, hərbisənayenininkişafıorduquruculuğusahəsindəməqsədyönlüşəkildəaparılansiyasətintərkibhissəsidir.Məhzbusiyasətinnəticəsidirki, 20 sentyabrdacəmi 1 gündavamedənanti-terrortədbirlərinəticəsindəerməniişğalınınsonqalıqlarıolanxuntarejimidəməhvedildi. Qarabağbölgəsindəyerləşənqeyri-qanuniermənisilahlıdəstələrininsilahıyerəqoyması, döyüşmövqelərindənvəhərbipostlardançıxmasıvətamşəkildətərksilaholunması, Azərbaycanərazilərinitərketməsi, qeyri-qanuniermənisilahlıdəstələrininburaxılması, eynizamanda, paralelşəkildəbütünsilah-sursatvəağırtexnikanıntəhvilverilməsiAzərbaycanınnövbətiQələbəsinintəntənəsidir. MüzəffərAliBaşKomandan, Azərbaycanəsgəribirdahasübutetdiki, şəhidlərimizinqanınahaqyerətökülməmişdir.
PrezidentİlhamƏliyevin  2 dekabr 2020-ci iltarixliSərəncamıilə  27 sentyabr – VətənmüharibəsininbaşladığıgünVətənmüharibəsindəqəhrəmancasınadöyüşmüş, ölkəmizinərazibütövlüyüyolundacanlarınıfədaetmişəsgərvəzabitlərimizə, bütünşəhidlərimizədərinehtiraməlamətiolaraqölkəmizdəAnımGünükimiqeydolunur. BuilVətənMüharibəsinindördüncüildönümünüqeydedirik. 44 günlükVətənMüharibəsininhərgünübizinüçünşanlıtarixdir.
Bugünböyükqürurhissiilədeyəbilərikki, QarabağAzərbaycandır!
EşqolsunAzərbaycanxalqına!
YaşasınAzərbaycan!