İctimai həyatın bütün sahələrində qadınların rolu ildən-ilə daha da artır
Bakıda 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Bakıda 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
ARANTV.AZ xəbər verir ki, tədbirdə Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova və ictimai-siyasi sahədə xidmətləri ilə seçilən qadınlar iştirak ediblər.
Tədbirdən əvvəl iştirakçılar Fəxri xiyabana gedərək ümummilli lider, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini yad edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyublar. Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın da xatirəsi anılıb, məzarı üzərinə gül dəstələri düzülüb.
Tədbirin açılışında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Sonra dövlətimizin qadın siyasətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin qadınlara ünvanladığı təbrik məktubunu oxuyub.
Tədbirdə çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Prezident İlham Əliyev tərəfindən qadınların çalışdıqları hər sahədə uğur qazanmaları, şəxsi həyatla ictimai fəaliyyətlərini tam uyğunlaşdırmaları üçün ölkəmizdə hər bir şəraitin yaradıldığını bildirib. Qeyd edib ki, dövlətimiz tərəfindən qadınlara xüsusi diqqət və qayğı göstərir, onların əməyi mütəmadi olaraq yüksək qiymətləndirilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci il 7 mart tarixli Sərəncamına əsasən “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmiş qadınları təbrik edən Bahar Muradova gələcək fəaliyyətlərində uğurlarının davamlı olmasını arzulayıb.
“Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmiş Nəcibə Axundova və Bahar Qasımova onlara göstərilən diqqət və qayğıya, fəaliyyətlərinin yüksək qiymətləndirilməsinə görə dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə təşəkkürlərini bildiriblər.
Tədbirdə, həmçinin qeyd olunub ki, martın 8-i qadınların iqtisadi, siyasi və ictimai hüquq bərabərliyi uğrunda mübarizədə beynəlxalq həmrəyliyi günüdür. Diqqətə çatdırılıb ki, ölkəmizdə ictimai həyatın bütün sahələrində qadınların rolu ildən-ilə daha da artır, ictimai, sosial-iqtisadi, mədəni, mənəvi sahələrdə qadınlar fəal iştirak edirlər.
Tədbir konsert proqramı ilə davam edib.