Zəfər sənin zəfərindir, Azərbaycanım!
Azərbaycanda ordu quruculuğu dönməz bir proses kimi dövlət üçün həmişə prioritet oldu. Şəxsi heyətin döyüş və mənəvi-psixoloji hazırlığının yüksəldilməsi, silahlanmaya ən müasir döyüş texnikalarının, uçuş aparatlarının daxil edilməsi, Ali Baş Komadanın ön xətdə, səngərlərdə əsgər və zabitlərə dəyərli tövsiyələr verməsi döyüş əzmi, qələbə ruhu olaraq ordunun şəxsi heyətinin hərbi xidmət amalı olmuşdu. 2020-ci ilin sentyabrın 27-nə kimi əsgərlər döyüş növbətçiliyini torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi niyyətiylə aparırdı. Bu niyyət Ali Baş Komandanın döyüş əmri ilə gerçəkləşəcəkdi.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 27-də xalqa müraciətində əks-hücum əməliyyatının – Vətən müharibəsinin başlanması səbəblərini də açıqladı: “Bu gün səhər Ermənistan silahlı qüvvələri bir neçə istiqamətdən müxtəlif növ silahlardan, o cümlədən ağır artilleriyadan istifadə edərək bizim yaşayış məntəqələrimizi, eyni zamanda, hərbi mövqelərimizi atəşə tutmuşdur. Düşmən atəşi nəticəsində mülki əhali və hərbçilərimiz arasında itkilər, yaralananlar var…”. Vətən müharibəsinin başlandığını bildirən bu məlumatı xalq gözlədiyi, arzuladığı məlumat kimi yaşadı, bu məlumatın mahiyyətini hər vətəndaş düşüncələrindən yaşantılarına hopdurdu; özünü döyüşənlərin sırasında bilənlər xəyalən səngərdən dikəlib düşməni güllələyirdi, yaralanan döyüşçünün köməyinə yetirdi; sərkərdənin döyüş əmrini yerinə yetirirdi. Ordu döyüşə-döyüşə sərkərdənin əmrini bir qətiyyətinin qüdrətiylə qələbəylə tamamlayır, son döyüşə – işğalın sonuna yaxınlaşırdı: “Dünyada heç bir qüvvə bizi haqq yolundan döndərə bilməz. Dünyada heç bir ölkə bizim iradəmizə təsir edə bilməz. Biz haqq yolundayıq. Biz qalib gəlirik. Biz zəfər çalırıq və biz öz torpaqlarımızı geri alacağıq, ərazi bütövlüyümüzü bərpa edəcəyik”.
Azərbaycan Ordusu qətiyyətlə döyüşürdü, işğalda qalan torpaqlarımıızın harayını eşidib döyüşürdü, şəhid analarının “Təki Vətən sağ olsun!” nidasının müqəddəsliyini mənəvi borc bilib döyüşürdü, Dədə Qorqudun ruhunun öyüdünü döyüşlərə səngər bilib döyüşürdü, şəhidlərin ruhunu sıralarında hiss edib döyüşürdü, səngərləri sərhədlərə köçürmək niyyətiylə döyüşürdü, …
Azərbaycan əsgəri döyüşlərin ilk günlərində düşmənin illərlə möhkəmlətdiyi müdafiə səddini darmadağın etdi. Bu, düşmənin müqavimətini çiliklədi. Düşmən 28 ildə başa düşmədi, yoxsa onu başa düşməyə qoymadılar: işğalçılıq vətənsevərliyə qalib gələ bilməz. Məqamında vətənpərvərlik işğalın gözlərini ovcuna tökür, qolunu üzür, nəfəsini kəsir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev işğalçıya da, onun məğlubiyyətlərindən sıxıntılar keçirən dövlətlərə də xatırladırdı ki, “Biz haqlıyıq, biz öz torpağımızda vuruşuruq, öz torpağımızda şəhidlər veririk. Bizim savaşımız müqəddəs savaşdır!”.