Qarabağ varlığım, həyatımdır bil,
Ağdam bir gözümdür,  Bərdə bir gözüm…
Bu illər ərzində  üzümüz  gülsə də,gözümüzün yaşı  daşı daş üstə qalmayan evimiz üçün ağladı.
Yaşadıq , amma unudulmayan torpaq həsrəti ilə yaşadıq. Vətəndə Vətənsiz qalmaq  dedikləri bu idi deyəsən.  Hər zaman tükənməyən  ümidlə yaşadı Ağdamlılar. Bax bugünün ümidi ilə.
Bəli… İllərdir gözü yaşlı izlədik Ağdamın görüntülərini. Həsrətini çəkdik daşı daş üstdə qalmayan , damsız Ağdamımızın.  Amma heç vaxt ümidimizi itirmədik. Bir gün Ağdamdan yenə Ağdamlıların nəfəsinin, səsinin gələcəyinə inanırdıq. Ağdam artıq azaddır!
Ağdam var… amma şəhər  yerlə yeksan … kənd yox…ev yox…qəbirstanlıq yox…ağac yox…ocaq yox…İllərdir ocagı sönmüşdü Ağdamın…
Azad Ağdamımızın görüntülərə baxdıqca, hər birimizin fikrindən əslində bir sual keçir: görəsən  bu mənfur düşmən Ağdamdan nəyin  acığını çıxıb?   Yerlə yeksan etdiyi bu şəhərdən, talan etdiyi bu kəndlərdən , Natəvanın qəbrindən,  İmarətdəki  məzarlardan, Şəhidlər xiyabanından nə istəyib ? Hələ “Qarağacı”   qəbirstanlığından danışmıram. O məzarların hər birini qazılmış, dağıdılmış vəziyyətdə görmək bizə  bir daha  düşmənin namərd olduğunu   göstərir.
Necə ki, bizillərlə torpaq həsrəti çəkdik, eləcə də doğma Ağdam da  bizim həsrətimizi çəkdi. İndi övladına qovuşan  ana qədər sevinir torpağımız.
Ağdamın işğaldan  azad olunmasından bir neçə gün sonra dəyərli sənətkarımız, xalq artisti   Mənsum İbrahimov “Qarabağ” muğam qrupunun üzvləri – əməkdar artistlər Elçin Həşimov , Elnur Əhmədov ilə  işğaldan azad edilmiş Ağdam şəhərinə səfər etdilər.  27 ildən sonra doğma Ağdamımızda  “Qarabağ şikəstəsi” səsləndi. İllərdir dinlədiyim ifa bir başqa cür səsləndi sanki…Sevinc, həyəcan, həsrət dolu qarışıq hisslər keçirərək Mənsum İbrahimovun ifasını  dinlədim ekran önündən…Sənətkar  oxuduqca Ağdamın sevincini hiss etdim.  Ağdamdan Ağdamlının avazı gəlirdi. Bu ifa ekran qarşından belə  mənə çox  böyük sevinc hissi  yaşatdı.  “Qarabağın şikəstəsi” ifa  olunarkən hər daş , hər qaya parçasının, hər bir qarış torpağın   sevincini görə bildim .
Cənab  Prezidentimizin vurğuladığı kimi : Ağdam üçün yeni dövr başlayır.  Yenə cənnət olacaq Ağdamımız. Bundan sonra  biz gənclərin  üzərinə daha çox vəzifə düşür.  Bu sınaqdan da üzü ağ çıxacağımıza inanıram.
Yenidən həyat canlanacaq,  bir daha “Ruhlar şəhəri”  deməyəcəklər adına. Bugün Azərbaycan  gəncləri cənab Prezidentimizin  ətrafında sıx birləşir. Biz , inanırıq ki,  Qarabağın yenidən qurulmasında  Azərbaycan gənclərinin rolu böyük olacaq.
Ağdam həsrətimizə son qoyan,  bizi doğma torpağımıza  qovuşduran  cənab Ali Baş Komandamız başda olmaqla,  Müzəffər  Ordumuza  minnətdarıq.Var olun!
Azərbaycanımıza CAN deyib, öz canından keçən şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyir, qazilərimizə  acil  şəfa diləyirik.
Ruhunuz şad olsun Ağdamın bugünlərini  görməyən Ağdamlılar!
Bəli bu yaz bir başqa yaz oldu… Minalanmış torpağı belə al qırmızı lalələrə bürünüb bugün  Ağdamın.  Dili olsa nələr danışardı doğma torpağım…Danışır bəlkə də… Övladlarını bir-bir  bağrına basdıqca ,  27 ildir başına gələnlərdən danışır…Əziz Ağdam, bizim də sənə deyiləsi çox sözümüz var. Bağışlayarsanmı bizi?  Düşmən sənə   dağ çəkəndə,  sənə   uzaqdan baxan  övladlarını bağışlayarsanmı?  Yaralarımıza məlhəm olan  Ağdamımız,  yaralarına məlhəm olmağa gəlirik…..  Biz gəlirik… Evimizə gəlirik.
İndi dərindən bir nəfəs alıb, doğma torpağımıza “gözün aydın” deyə bilərik…
Gözün aydın, AĞDAM!
Ağdam rayon sakini Nəsirli Fidan Elbrus qızı,
Bərdə rayon Gənclər və İdman İdarəsinin baş məsləhətçisi.