Xaricdə dini təhsilin bilinməyən tərəfləri – təhlükəni necə önləməli…
Dini təhsil ölkəmizdə nə vəziyyətdədir?; Hacı Şahin: “Daha yaxşı olar ki, ölkəmizdə keyfiyyətli dini təhsil olsun, insanlar öz vətənlərində dini təhsil alsınlar”
Son illərə qədər azərbaycanlı tələbələrin xaricdə ali dini təhsil almasına rəsmi səviyyədə dəstək verilirdi. Məlumdur ki, azərbaycanlılar əsasən İraqın Nəcəf, İranın Qum, Məşhəd, Suriyanın Dəməşq, Misirin Ələzhər, Səudiyyə Ərəbistanının Mədinə şəhərlərində yerləşən dini mərkəzlərə üz tuturdu.
Bu tendensiya Azərbaycanda qanunvericilik dəyişdirilənə qədər davam etdi. Ölkəmizdə xaricdə dini təhsilin qarşısını alan konkret qanunvericilik olmasa da, bu şəxslərin işlə təmin olunmasında müəyyən məhdudiyyətlər var. Qanunla tənzimlənən qaydalara əsasən, xaricdə dini təhsil alan Azərbaycan vətəndaşlarının İslam dininə aid ayin və mərasimləri aparması qadağandır. Bəllidir ki, artıq 3 ildir Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) fəaliyyətə başlayıb. Buna baxmayaraq, xaricdə dini təhsil almaq məsələsi hələ də aktualdır. Xaricdə dini təhsil alma prosesi nə yerdədir? Gedənlər varsa, hansı ölkələrə gedirlər? İlahiyyat İnstitutu lazımi tələbatı ödəyə bilmir, yoxsa başqa səbəblər var?
Deputat Ceyhun Məmmədov mövzu ilə bağlı  “Yeni Müsavat”a açıqlamasında bildirdi ki, bizim xaricdə dini təhsil alan gənclərimiz həmin ölkələrdə dini biliklər əldə etməklə yanaşı, o ölkələrdə olan ideoloji təsirlərə, dövlətlərin zərərli təbliğatına  da bir sıra hallarda məruz qalırlar: “Tələbə gedir, dini təhsili alır, ancaq bəzi hallarda bununla yanaşı, həmin ölkələrdə olan mövcud zərərli dini təsirlərə məruz qalır. Təcrübə bunu göstərir. Həmin ölkələrə xas, dinə sonradan gətirilmiş müəyyən adət-ənənələrin təbliğatçısına çevrilir. Bu gün biz bir sıra hallarda Azərbaycanda da müşahidə edirik ki, xaricdə təhsil alan gənc  həmin ölkənin müdafiəçisinə çevrilməyə başlayır, mənsub olduğu təlimin təbliğatçısına çevrilir. Əlbəttə, bu o demək deyil, ki, bizim bütün xaricdə dini təhsil alan tələbələr həmin təsirlərə məruz qalırlar. Xeyr, mən belə düşünmürəm. Elə insanlarımız da var ki, özlərini qoruya bilirlər. Ancaq bu gün Azərbaycan cəmiyyətində baş verən son hadisələrin müzakirəsi zamanı görürük ki, Azərbaycan haqlı olduğu halda belə bizi haqsız çıxartmağa çalışanlar var. Bu gənclər artıq təhsil aldıqları ölkələrin ideologiyalarını mənimsəyərək Azərbaycanda təbliğatçısına çevrilirlər”.