Ağdamlıların xəyal etdiyi şəxsiyyət Ağdam rayonuna rəhbərlik edir.
Əziz  oxucular  bu  günlərdə  yolumuz  Ağdam  rayonuna  düşmüşdür.  Rayonda  olarkən  məcburi  köçkünlər  üçün  tikilmiş  Yeni  İmamqulubəyli  qəsəbəsində  olduq. Qəsəbədə  sakinlərlə  apardığımız  söhbətlərdə  hər  kəs  rayona  yeni  təyin  olunan  İcra  hakimiyyətinin  Başçısı  hörmətli  Vaqif  Həsənovun  gördüyü  işlərdən  danışır,  çox  razılıq  edirdilər.  Bizdə  qəsəbənin  İcra  nümayəndəliyinə  yollandıq.  İcra  nümayəndəsinin  Xətayi  Abdullıayev  olduğunu  bildirdilər.  Ancaq  İcra  nümayəndəsi Xətayi  Abdullayev  iş  yerində  yox  idi.  Telefon  əlaqəsi  saxladıq  tədbirdə  olduğunu  bildirdi.  Xətayi  müəllim  gəldikdə onunla  söhbət  apardıq.
Xətayi  müəllimə bildirdim  ki, biz  bir  belə  rayonlarda  oluruq  hələ heç  bir  rayonda  İcra  Hakimiyyətinin  Başçısını  bu  qədər  sevildiyini  görməmişik.  Bunun  sirri  nədərdir.
Xətayi  müəllim  bildird  ki,  mən  bu  suala  İcra  nümayəndəsi  kimi  cavab  verə  bilmərəm  bu  mənim  səlahiyyətimdə  deyil.  Amma  rayon  sakini  olaraq  cavab  verə  bilərəm.
Xətayi  müəllim  bildirdi  ki,  cənab  Başçımız  rayonda  fəaliyyətə  başladığı  ilk  gündən qanunun  aliliyini  rəhbər  tutaraq  bütün  gününü  xalqa  xidmətə  həsr  edib.  Bildirdi  ki,  cənab  Başçımız hər  həftə  rayon  İcra  Hakimiyyətində  vətəndaşları  qəbul  edir,  onların  problemlərinin  həlli  istiqamətində  çox  qətiyyətli  fəaliyyət  aparır.  Eyni  zamanda  kənd və  qəsəbələrə  gedərək  vətəndaşları  qəbul  edir  problemlərin yerində  öyrənilməsinə  üstünlük  verir,  və  həlli  mümkün  olan  bütün  məsələlər yerindəcə həll  olunur.
Xətayi  müəllim  bzimlə  söhbəti  zamanı  bildirdi  ki,  cənab  Başçımız  rayonumuza  tıəyinatı  ilə  Ağdamda  rüşvət  məsələsinə  son  qoyuldu.  Bütün  istiqamətlərdə  şəffaflıq,  haqq ədalət  təmin  olundu.  Cənab  Prezidentimizin  Sərəncamı  ilə  təmas  xəttində  düşmənin  atdığı  atəşdən  zərər  çəkmiş  evlərin  bərpası  ilə  bağlı  vəsait  ayrılmışdır.  Bu  məsələdə  o  qədər  şəfaflıq  oldu  ki,  hələ  bu  günə  qədər  belə  hadisə  olmamışdır.  Və  ən  əsasıda  bərpa  olunan  bütün  evlər  tam  yüksək  səviyyədə, müasir  tikinti  qaydaları  tətbiq  olunaraq bərpa  olunur.
Ağdam  rayonu  bildiyiniz  kimi  aqrar  rayondur  və  rayonda  kənd təsərrüfatının  inkişafı  üçün  subartezan  quyuları  qazıldı.  Bütün  rayonlarda  bu  məsələ  yerinə  yetirilərkən  neqativ  hallar  hər  zaman  olmuşdur.  Yeganə  Ağdam  rayonudur  ki,  cənab  Başçımızın  xüsusi  nəzarətində  tam  şəffaflıqla  yerinə  yetirildi  və  bütün  sakinlər  bu  günə  qədər  görmədikləri  haqq  ədaləti  gördüləür.
Ağdamda  bir  qrup  insanlar  yüz  hektarlarla  torpaq  sahələrini  zəpt  ediblər  ancaq  kasıb  insanlarda  bir  hektar  torpaq  sahəsi  belə  yoxdur.  Cənab  Başçımız  bu  məsələdə  haqq  ədaləti  bərpa  etdi.
Bilirsiniz  Ağdam  rayonunda  pulnan  vəzifəyə  təyin  olunmaq  söhbəti  artıq  tarixdə  qalıb.  Cənab  Başçımız  kadr  islahatlarında  gənclərə  daha  çox  yer  virir  və  haqqlı  kadr  siyasəti  aparır.
Rayonun  Xındırıstan  kəndində  qədim  tarixə  malik  olan  Xındırıstan  məsçidində  əsaslı  təmir və  yenidənqurma  işləri  aparılır. Xındırıstan  kəndində  park  tikilir,  yol  infrastrukturu  yaxşılaşdırılır.  İmamqulubəyli  qəsəbəsində  tibb məntəqəsi  tikilib  istifadəyə  verilib. Quzanlı  qəsəbəsində  qəsəbənin  daxili  yollarında asfalt  yol  örtüyü  çəkilib. Kolqışlaq-Mirəşəlli-Əhmədağalı-Çıraqlı  kənd  yolu  yenidən  tikilmiş  müasir  standartlara  uyğun  olaraq  çəkilmişdir.
Xətayi müəllim  bildirdi  ki,  Ağdam  rayonunda  ən  böyük  işlərdən  biridə  cənab  Başçımız  kənd  yollarını və qəsəbə  yollarını  təmir  etdirir.  Bu  günə  qədər  rayonda  olmayan  sərnişindaşıma  işini  təşkil  etmişdir  ki,  indi  bütün  kəndlərə  marşurutlar  işləyir.  Sakinlər  isdər  kəndlər arası,  isdər  rayonlar  arası  marşurutlar  ilə  rahat  şəkildə  istədikləri  ünvana  gedə  bilirlər.
Cənab  başçımız  bu  il  kəndlərdə  olarkən  kənd  məktəblərinin  və  uşaq  bağçalarının  odun  yanacağı  ilə  qızdırıldığını  gördü  və  bildirdi  ki,  növbəti  ildə  bütün məktəb,  bütün  bağça  istilik  sitemi  ilə  təchiz  olunacaq,  ağdamlı  şagirdlər  hər  birisi  yüksək  şəraiti  olan  məktəblərdə  təhsil  alacaqlar.  Hal-hazırda  bu  istiqamətlərdə  işlər  aparılır.
Bildirdi ki, yuxarıda  sadaladığım  bütün  bu  yadıma  düşən  işlər  hər  birisi  sakinlərin  yaşayışının  yaxşılaşdırılmasına  və  yaşayış  səviyyəsinin  yüksəldilməsinə  xidmət  edir.  Ona   görədə  cənab  Başçımız Vaqif Həsənov bütün  rayon  sakinlərinin  sevimlisinə  çevrilməklə  yanaşı  digər rayonlara  örnək  olmuşdur.
Cənab  başçımız  vətənpərvərliyin  yüksəldilməsinə  və  milli  dəyərlərimizin  qorunmasına  böyük  diqqət  ayırır.  Bilirsiniz  biz  müharibə  şəraitindəyik.  Azərbaycan  sakinlərinin  hər  birisində  və  əsasəndə  böyüyən  gənc  nəsildə  vətənpərvərlik  hissinin  yüksəldilməsi  mütləqdir.  Bunun  üçün  cənab  Başçımız  xüsusi  tapşırıq  vermişdir  ki,  mütəmadi  olaraq  “Şəhidlər  ölməz”  adlı  sislilə  tədbirlər  keçirilsin.  Həmin  tədbirdə  iştirak  etdikdən  sonra  mən  bu  tədbirlərin  nə  qədər  vacib  olduğunu  anladım.  Bu  hisləri  anlatmaq  mümkün  deyil.  Və  təklif  etdiki  bir  zaman  həmin  tədbirlərin  birində  bizdə  iştirak  edək.
Xətayi  müəllim  söhbətində  bildirdi  ki,  Ağdam  başqa  rayonlardan  fərqlənir.  Ağdam  işğala  məruz  qalmış  rayondur.  Əhali  bir  neçə  rayonda  yaşayır.  Ancaq  buna  baxmayaraq  cənab  başçımız  bütün  ağdamlıların  qayğısına  qalır.  Bərdə  rayon,  Zaqatala  rayon, və  digər  rayonlarda  məskunlaşmış  məcburi  köçkünlərlə  tez- tez  görüşür,  Bakı  şəhəri,  Sumqayıt  şəhərində  olan  məcburi  köçkünlərlə  tez – tez  görüşür  onların  problemlərinin  həllinə  kömək  olur.
Xətayi  müəllimin  fərəh  hissi  ilə  bu  söhbətində  bir  sualla  müraciət  etdim. Xətayi  müəllim  sakin  olaraq  belə  fərəhlə  danışdınız.  Bəs  bir  İcra  nümayəndəsi  kimi  Vaqif  Həsənovla  işləmək  sizin  üçün  çətin  deyilki?
Əslində  mənim  üçün  cənab  Başçımızın  işçisi  olmaq  çox  şərəf  və  qürurvericidir.  Bu  qürurvericilik  ondadır  ki,  cənab  Başçımız  ölkəmizdə  çox  az  insanlardandır  ki, Ulu  öndər  Heydər  Əliyev  ideyalarına  və  bu  ideyaları  uğurla  davam  etdirən  cənab  Prezidentimizə  çox  sadiqdir. Bütün  fəaliyyətində  cənab  Prezidentimizin  tövsiyyəsinə  və  tapşırıqlarına  sədaqət  nümayiş  etdirir.  Bunun  nəticəsidir  ki,  bütün  rayon  sakinləri  hər  zaman Cənab Prezidentimizə dua  edir  ki,  belə gözəl  şəxsiyyəti  Ağdam  rayon  İcra  Hakimiyyətinə  Başçı  vəzifəsinə  təyin  edib.
Cənab  Başçımızın bizim  üzərində bir  tələbkarlığı  var. Əsas  tələbkarlıq  ondadır  ki,  biz  sakinlərə  yüksək  səviyyədə  xidmət  göstərək.  Ancaq  hörmətli  Başçımızla  işləməyin  asanlığı  odur  ki,  O  bizə səfsiz  işləməyi öyrədir.  Həmişə  sakinlərin  problemlərini  cənab  başçıya  çatdırılmasını  bizdən  tələb  edir.  Gördüyünüz  kimi  gözəl  qəsəbə  tikilib  istifadəyə  verilib. Ancaq  neçə  illərdir  ki,  bu  qəsəbə də  mobil  telefon  əlaqələri  saxlamaq  mümkün  deyildi.  Dəfələrlə  müraciət  etmişdik  ancaq  bu  problem  öz  həllini  tapmırdı.  Bu  barədə cənab  Başçımıza  müraciət  etdim,  dərhal  tapşırıqlar  verdi  qısa  zamanda  qəsəbənin  bütün  sakinlərini  narahat  edən  bu  msələ  öz  həllini  tapdı. Qəsəbəyə  yeni  marşurutlar  açıldı indi  sakinlərimiz  istənilən  yerə  rahat  gedib  gələ  bilirlər.  Bir  sözlə  Ağdamlıların  xəyal etdiyi  bir  şəxsiyyət  Ağdam  rayonuna  rəhbərlik  edir. Mən  isə  hər  zaman  öz  işimlə  çalışmalıyam ki, cənab  Başçımızın  bütün  tövsiyyə  və  tapşırıqlarına  riayyət  edəm,  günü – gündən  gözəlləşən  və  günü – gündən problemləri  azalan  Ağdamda  azda  olsa  pay  sahibi  olam.  İnşallah  tezliklə  rayonumuz  işğaldan  azad  olunacaq  və  bütün  Ağdamlıların  sevimlisi  olan  cənab  Başçımız  öz  fəaliyyətini  böyük  Ağdamımızda  davam  etdirəcək.
Sonda  bir  sözü  deyimki  ilk  dəfə idi  ki  həm  sakinlər  tərəfindən  həm  işçisi  tərəfindən  bu  qədər  sevilən  İcra  Başçısının  olduğunu  eşitdik  arzu  edirik  ki,  bütün  rayon  Başçıları  Vaqif  Həsənov  kimi  işləsin  və  xalqın  sevimlisinə  çevrilsin.