Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına səfəri zamanı verdiyi bəyanatın siyasi və strateji əhəmiyyəti
2025-ci il fevralın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri iki ölkə arasında mövcud olan dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da dərinləşdirilməsi baxımından mühüm hadisə olmuşdur. Səfər çərçivəsində keçirilən görüşlər, imzalanan sənədlər və dövlət başçısının mətbuata verdiyi bəyanat Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin hazırkı vəziyyətini və gələcək inkişaf istiqamətlərini aydın şəkildə ortaya qoymuşdur.
Prezident İlham Əliyev bəyanatında vurğulamışdır ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər qarşılıqlı hörmət, etimad və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsipləri əsasında formalaşıb. Hər iki ölkə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, dövlətlərin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşır. Bu amil iki ölkənin siyasi dialoqunun əsas dayaqlarından biri kimi çıxış edir və tərəflər arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Dövlət başçısının bəyanatında siyasi əməkdaşlıqla yanaşı, iqtisadi sahədə əlaqələrin inkişafına xüsusi diqqət yetirilmişdir. Prezident qeyd etmişdir ki, Azərbaycan Serbiyanın iqtisadi tərəfdaşı kimi çıxış etməkdə maraqlıdır və müxtəlif sahələr üzrə birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün geniş potensial mövcuddur. Energetika, nəqliyyat, sənaye, kənd təsərrüfatı və turizm sahələri qarşılıqlı əməkdaşlığın əsas istiqamətləri kimi göstərilmişdir. Bu kontekstdə Azərbaycan qazının Serbiyaya və ümumilikdə Avropaya nəqli məsələsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Prezident İlham Əliyev enerji təhlükəsizliyinin müasir dövrdə qlobal çağırışlardan biri olduğunu vurğulayaraq, Azərbaycanın etibarlı enerji tərəfdaşı kimi mövqeyini diqqətə çatdırmışdır. Azərbaycanın zəngin enerji resurslarına və inkişaf etmiş enerji infrastrukturuna malik olması Serbiya üçün uzunmüddətli və stabil əməkdaşlıq imkanları yaradır. Bu əməkdaşlıq təkcə iqtisadi deyil, eyni zamanda siyasi və strateji xarakter daşıyır və regionda sabitliyin möhkəmlənməsinə töhfə verir.
Bəyanatda nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də geniş yer almışdır. Prezident qeyd etmişdir ki, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə reallaşdırılan beynəlxalq nəqliyyat layihələri Serbiya üçün yeni imkanlar açır. Xüsusilə Şərq–Qərb və Şimal–Cənub nəqliyyat dəhlizləri Avropa ilə Asiya arasında yükdaşımaların sürətləndirilməsində mühüm rol oynayır. Serbiyanın bu dəhlizlərdə fəal iştirakı hər iki ölkə üçün iqtisadi faydalar vəd edir.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatında humanitar və mədəni əlaqələrin inkişafı da xüsusi vurğulanmışdır. O qeyd etmişdir ki, xalqlar arasında münasibətlərin möhkəmlənməsi dövlətlərarası əlaqələrin davamlılığı üçün mühüm şərtdir. Təhsil, elm, mədəniyyət və gənclər siyasəti sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi qarşılıqlı anlaşmanın və dostluğun daha da güclənməsinə xidmət edir. Bu sahədə birgə proqramların və mübadilə layihələrinin həyata keçirilməsi vacib istiqamət kimi göstərilmişdir.
Bəyanatda beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunulmuşdur. Prezident İlham Əliyev vurğulamışdır ki, Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq platformalarda bir-birini dəstəkləyir və mühüm qlobal məsələlərdə oxşar mövqedən çıxış edirlər. Bu həmrəylik iki ölkənin beynəlxalq nüfuzunun artmasına və milli maraqlarının daha effektiv şəkildə müdafiə olunmasına imkan yaradır.
Dövlət başçısı çıxışında regional təhlükəsizlik və sabitlik məsələlərinə də diqqət çəkmişdir. O bildirmişdir ki, müasir dövrdə sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün dialoq və əməkdaşlıq alternativsizdir. Azərbaycan regionda sülh və əməkdaşlıq təşəbbüslərini daim dəstəkləyir və Serbiya ilə bu istiqamətdə fikir mübadiləsi aparmaqdan məmnundur. Bu yanaşma Balkanlar və Cənubi Qafqaz regionlarında uzunmüddətli sabitliyin təmin edilməsinə töhfə verə bilər.
Prezident İlham Əliyev bəyanatının sonunda Serbiya rəhbərliyinə göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirmiş və səfərin iki ölkə arasında münasibətlərin yeni mərhələyə yüksəlməsində mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə etmişdir. O qeyd etmişdir ki, imzalanan sənədlər və əldə olunan razılaşmalar yaxın gələcəkdə konkret nəticələrlə müşayiət olunacaq və Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığı daha da genişlənəcək.
Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına səfəri zamanı verdiyi bəyanat iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəm əsaslara söykəndiyini və gələcəyə yönəlik aydın baxışın mövcud olduğunu göstərir. Bu bəyanat Azərbaycan xarici siyasətinin balanslı, praqmatik və milli maraqlara əsaslanan xəttinin növbəti təzahürü kimi qiymətləndirilə bilər. Səfər nəticəsində əldə olunan razılaşmalar təkcə ikitərəfli münasibətlərə deyil, eyni zamanda regional və qlobal əməkdaşlıq mühitinə müsbət təsir göstərəcəkdir.