Siyasi partiyaların gücü üzvlərinin sayındadır, yoxsa…
Ötən həftə “Yeni Müsavat” Media Qrupunun rəhbəri Rauf Arifoğlunun moderatorluğu və müəllifliyi ilə TV Müsavatda yayımlanan “Dərin Təhlil” verilişində iqtidar-müxalifət arasında ciddi polemikaya şahidlik etdik. AG Partiya sədri Tural Abbaslı ilə YAP deputatı Elman Nəsirov yarızarafat-yarıciddi təmsil etdikləri partiyaları müqayisə edərkən hansı partiyanın daha çox üzvü olması ilə bağlı fikirlər səsləndiriblər. Həmin polemikadan bir hissəni təqdim edirik:
E.Nəsirov: Bu, Ağ Partiya üçün böyük başucalığıdır ki, Ağ Partiya Yeni Azərbaycan Partiyası ilə özünün fəaliyyəti və miqyası ilə bağlı müqayisə edir.
T.Abbaslı: “Allah kəssin” deyəcəm, YAP-çıların xətrinə dəyəcək.
E.Nəsirov: Amma mən sizdən xahiş edəcəm, burda partiya üzvlərinizin sayını dəqiq deyəsiz. Nə qədər üzvünüz var?
T.Abbaslı: Gəlin partiyanın qərargahına, mən sizə dəqiq rəqəmlər deyəcəm.
E.Nəsirov: Avropadan NATO-ya qədər hər şeydən danışırsız. Sayınızı deyə bilmirsiz burada açıq şəkildə?
T.Abbaslı: Sizin 800 min nəfər üzvünüz olması barədə konkret siyahınız var? Mən öz partiyamda nə olduğunu bilirəm. Gəlin, kağızlar və sübutlarla ortaya qoyum hər şeyi. Kifayət qədər var sayımız.
E.Nəsirov: YAP-ı təftiş edirsiz, suallar qoyursuz.
T.Abbaslı: Sizdən çoxuq. Könüllü üzvlüyə görə AĞ Partiya bu ölkədə birinci yerdədir”.
Maraqlıdır, bəs siyasi partiyalarda üzvlərin qəbulu hansı şəkildə aparılır? Hansı partiyaya könüllü üzvlük çoxdur? Hər ay partiyalara neçə yüz nəfər qəbul olur?
Mövzu ilə bağlı bir neçə partiyanın mövqeyini öyrənməyə çalışdıq.
AĞ Partiya sədrinin İctimaiyyətlə əlaqələr üzrə müavini Cavanşir Abbaslı “Yeni Müsavat”a dedi:
“Öncə qeyd edim ki, AĞ Partiya günü-gündən sürətlə böyüyən əsas partiyadır. Belə ki, partiyamızın  sıraları durmadan genişlənir. Hər həftənin şənbə günü partiyanın İdarə Heyətinin ənənəvi toplantısı keçirilir. Təbii ki,  toplantıda qoyulan məsələlərdən biri də həftə ərzində partiya sıralarına neçə nəfərin  üzvlük üçün müraciət etməsi ilə bağlı olur. Məsələn, deyə bilərəm ki, son olaraq ötən həftə partiya sıralarına 86 nəfər üzv qəbul olunub.
Tural Abbaslı Əli Əliyev haqqında yayılan bəyanata ETİRAZ ETDİ - “Xəbərim  yoxdur”
Cavanşir Abbaslı: “Azərbaycanda siyasi partiyalara müraciət sırasında AĞ Partiya ilk yerdə qərarlaşır”
Bundan əvvəlki həftə isə say 82 nəfər idi. Beləliklə, hər həftə partiya sıralarına 80 nəfərdən çox üzv qəbul olunur. Hətta bir neçə  ay öndə bir həftədə 539 nəfər partiyaya üzv olmuşdu. Təbii ki, temp artan və ya azalan olur.
Tam əminliklə deyə bilərəm ki, hazırda Azərbaycanda siyasi partiyalara müraciət sırasında AĞ Partiya ilk yerdə qərarlaşır”.
Bu, gerizəkalılığın göstəricisidir" - Elşad Musayev
Elşad Musayev: “Hansı partiyaya az, hansına çox adam gəlir demək söz güləşdirməkdir, partiyaların gücü seçki dönəmində üzə çıxır”
Böyük Azərbaycan Partiyasının (BAP) sədri  Elşad Musayev isə qeyd etdi ki, Azərbaycanda siyasi təşkilatların normal fəaliyyəti üçün hakim partiya olan YAP heç bir şərait yaratmır:
“YAP-ın 800 min üzvü var, Avropada isə yeddi söyüş söyən var, amma YAP onların cavabını verə bilmir. Çünki müxalifəti sıradan çıxartdılar, həmin müxalifətin də yerini söyüş müxalifəti tutub. Yəni ilk növbədə problem budur.
İndi özünü idarə edə bilməyən biri çıxıb “avtobus müxalifəti” deyir və sairə. Bu cür söz atmaq, söz güləşdirməklə ölkədə heç nəyi düzəldə bilmərik. Hər şeyə fundamental yanaşmalıyıq. Hakimiyyətlə siyasi partiyaların görüşü qarşıdurma deyil, dialoq mühitində qurulmalıdır.
Bir daha qeyd edirəm ki, siyasi institutların tərkib hissəsi olan partiyaların fəaliyyəti üçün şərait yoxdur. Yəni müxalif siyasi təşkilatlarda olan yeni gənc insanlar üzə çıxanda onlar üçün heç bir irəliləyiş perspektivi olmur. Ona görə də biz bu problemi düzəltməliyik. Yoxsa ki, hansı partiyaya az, hansına çox adam gəlir demək söz güləşdirməkdir. Partiyaların gücü seçki dönəmində üzə çıxır”.